Navigace
A vesekövekről hosszú ideig nem is kell tudnunk. Egy nap azonban kellemetlen fájdalom jelentkezhet, amely azt jelezheti, hogy a kő elindult kifelé a szervezetből. Melyek a vesekövek leggyakoribb okai? És hogyan kezelhető ez a probléma?
Néhány probléma, amellyel a mindennapi életben találkozunk, rendkívül alattomos lehet. Például azért, mert lehetnek, de szinte nem is tudunk róluk. Egy nap azonban váratlanul érhetnek minket.
Ez a forgatókönyv vonatkozhat a vesekövekre is, amelyek teljesen észrevétlenül alakulhatnak ki a húgyutakban. Néha azonban előfordul, hogy a kő megindul a húgyutakon keresztül a húgycső felé, amelyen keresztül később távozik. A kövek különböző méretűek lehetnek, és gyakran szabálytalan éleik vannak, ami nagyon kellemetlen helyzeteket okozhat.
Mi áll leggyakrabban a vesekövek kialakulása mögött? És van-e mód a vesekövek feloldására, vagy más eszközöket használnak ennek a problémának a kezelésére?
Mi is az a vesekő?
A vesekövek kemény lerakódások, amelyek a húgyutakban képződnek. Az okok, amelyek a kialakulásukhoz vezetnek, általában többféle tényezőből adódnak. Legtöbbször azonban hosszú távú egészségtelen életmód következményei, amelyeket tovább súlyosbíthatnak örökletes hajlamok vagy valamilyen betegség.
Ha a vesekövek kicsik, előfordulhat, hogy a szervezeten keresztül távoznak anélkül, hogy észrevennénk őket. A nagyobb vesekövek azonban fájdalmat okozhatnak a spontán kiválasztás során. Szélsőséges esetekben az orvosoknak speciális megoldásokhoz kell folyamodniuk. (Például ha a kő túl nagy ahhoz, hogy a húgyúti rendszeren keresztül távozzon.)
A probléma lehetséges okai közé tartozhatnak például:
- Túlzott húgysav a vizeletben
- Túlzott kalcium a vizeletben
- Túlzott oxálsav a vizeletben
- Nem elegendő folyadékbevitel
- Túlzott kalciumbevitel
- Magas stresszszint
- Túlzott fehérjebevitel
- Mozgáshiány
És még sok más tényező. A kevésbé hatékony hólyagürítés miatt a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás is kockázati tényező lehet.
Hogyan ismerhetjük fel a veseköveket – tünetek
Mint már említettük, a kisebb vesekövek nem okoznak komolyabb komplikációkat. Így nem is tudhat róla, hogy ez a probléma fennáll.
A vesekövek jelei lehetnek például:
- A vizelet színének megváltozása (például vér jelenhet meg benne)
- Gyakoribb vizelési inger
- Fájdalom vizelés közben
- Gyakoribb húgyúti fertőzések
- Megszakított vizelés
Vesekő kezelés
Az orvos az ön családi kórtörténete, a kövek mérete és más tényezők alapján dönt a vesekövek kezeléséről, ideértve az ön tüneteit és a rendelkezésre álló eszközöket. Nem minden vesekő igényel automatikusan kezelést, így elképzelhető, hogy az orvos azt mondja, egyelőre nincs szükség beavatkozásra.
Súlyos eset a vesegörcs, amikor a kő elzárja a húgyvezetéket. Ilyen esetben fontos, hogy minél előbb eljussunk az ügyeletre. Ha egyidejűleg bakteriális fertőzés is jelen van, az orvos antibiotikumokat írhat fel.
Általános esetben az orvos figyelemmel kísérheti, hogy a kő előrehalad-e a kijárat felé. Ha ez a folyamat nem halad előre, gyógyszereket írhat fel, amelyek célja a kő gyorsabb távozása. Ha a kő túl nagy, szóba jöhet lökéshullám vagy más technika, amely biztosítja, hogy ne növekedjen tovább, és eltávolításra kerüljön.
Vesekövek feloldása
Vesekövek feloldása Ha a kövek nagy mennyiségű húgysavat tartalmaznak, akkor feloldhatók. Ennek a módszernek a során a vizelet pH-értékét megemelik, így az nem lesz savas, hanem lúgos. Amint a pH-érték eléri a 7,0-7,2-es szintet, a kő általában zsugorodni kezd, vagy teljesen feloldódik. Gyakran alkalmaznak például kálium-citrátot vagy nátrium-hidrogénkarbonátot tartalmazó szájon át szedhető készítményeket.