Mi a helyes vizelet színe és mit árul el róla?

Gondolkodott már azon, hogy az, hogy milyen egészségi állapotban vagyunk, meglehetősen megbízhatóan kideríthető a vizelet színéből? Mások mellett azt is jelezheti, hogy jól beállítottuk-e a folyadékbevitelünket. Milyen vizelet színek léteznek? És mit tudunk meg belőlük?

vizelet színe

A vizelet színe a hidratáció szintjétől függően változik, de változhat az étkezési pigmentek, illetve bizonyos gyógyszerek hatására is. Néhány színváltozás még egészségügyi problémát is jelezhet, amely orvosi kezelést igényel.

Például egyes húgyúti fertőzések esetén a vizelet tejszerű fehér lehet. A vesekövek, bizonyos daganatos betegségek és más problémák pedig a vizelet vöröses árnyalatát okozhatják a benne lévő vér miatt.

Hogyan orientálódjunk tehát a mosdóban? Mely vizelet színek tekinthetők normálisnak, és melyek lehetnek aggodalomra okot adók?

Milyen színű a helyes vizelet?

A normál vizelet színe tisztától világos sárgáig terjedhet. A sárga árnyalatok a szinte észrevehetetlentől kezdve a borostyánsárga színig változhatnak. Egyes ételek és vitaminok (például a B-vitamin csoport tagjai) foszforeszkáló sárga színt adhatnak a vizeletnek.

Sötét vizelet

Mi van, ha más a színe?

Mielőtt pánikba esne, fontos megjegyezni, hogy a színváltozás nem mindig jelez súlyos problémát. Néha egyszerű ételszínezékek vagy italok is okozhatják a változást, még akkor is, ha a szín rendellenesnek tűnik.

Milyen problémákat jelezhet?

Ha biztos abban, hogy nem fogyasztott semmi szokatlant, és megfelelően beállította a folyadékbevitelt, a vizelet hirtelen, gyanús színváltozása orvosi konzultációt igényelhet. Ezzel észlelhet egy esetleges rejtett problémát, amely figyelmet igényel.

Sötét vizelet

A sötét vizelet leggyakrabban a dehidratációra utal. Ezt általában azzal orvosolhatja, hogy több vizet fogyaszt. Azonban nem ez az egyetlen lehetséges oka. A vizelet színét befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek is, például a hashajtók.

A következő ételek okozhatják a sötét vizeletet:

  • Fava bab
  • Rebarbara
  • Aloe vera

A sötétbarna vizelet gyakran előfordulhat sportolóknál, különösen hosszútávfutóknál. Ha a sötétbarna vizelet gyakran jelentkezik edzés után, vagy ha a vizelet 48 órán belül nem tér vissza a normális állapotba, orvosi konzultációra van szükség.

Piros vagy rózsaszínű vizelet

A piros és rózsaszínű vizelet számos okból származhat. Néha az étkezés okozza, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyek természetes, élénk piros vagy lila pigmenttel rendelkeznek, mint a cékla, a rebarbara vagy a áfonya.

Másrészt a piros vizelet a vér jelenlétére utalhat, ami gyulladás, megnagyobbodott prosztata, húgykövek vagy más, súlyosabb egészségügyi problémák következménye lehet. Ha a vizelet hirtelen erősen vörös, és biztos benne, hogy nem evett vagy ivott semmi színeset, vegye fel a kapcsolatot orvosával.

Narancssárga vizelet

A narancssárga vizelet gyakran a dehidratáció jele. Ha nem iszik eleget, próbálja meg pótolni a folyadékhiányt.

Ha narancssárga vizelete van, és világos széklete, akkor a sárga epeanyagok a véráramba kerülhetnek epeúti vagy májproblémák miatt. A felnőttkori sárgaság is okozhat narancssárga vizeletet. Bizonyos rákellenes gyógyszerek szintén okozhatják a narancssárga vizeletet.

Zöld és kék vizelet

A zöld és kék vizelet szokatlan színek, amelyek általában élelmiszeripari színezékek hatására jelentkeznek, amelyek különböző ételekben és italokban találhatók. (Biztosan hallott már a zöld sörökről húsvétkor!)

Nagyon ritka esetekben ezek a szokatlan vizelet színek orvosi vizsgálatok eredményei, amikor speciális oldatot kaptunk a képalkotó eljárások előtt. Ritkán előfordulhatnak olyan fertőzések is, amelyek ilyen szokatlan vizelet színt eredményeznek.

Színtelen vizelet

Lehet, hogy meglepődik, de az egészség szempontjából nem ideális a teljesen színtelen vizelet, mivel ez azt jelezheti, hogy túl sok folyadékot fogyaszt. Mivel ez negatívan befolyásolhatja az elektrolit egyensúlyt és a vesék egészségét, próbálja meg csökkenteni a vízfogyasztást a nap folyamán.

Színtelen vizelet

Egészséges húgyutak és prosztata

A rendszeres urológiai szűréseken kívül és a megfelelő folyadékbevitel beállításán túl a húgyutak és a prosztata egészségét hosszú távú természetes étrend-kiegészítők fogyasztásával támogathatja.

A legjobb, ha olyan kiegészítőt választ, amely tartalmazza:

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük